Pro nováčky

Pro začátek pro osvětlení slov jako LARP-svět, dřevárna, bitva nebo kekel, je tu malé neškodné video, které ti může shrnout vše do kupy, aby sis udělal jasno..
Video - Co je to larp?

Článek psycholožky, co si LARP zkusila zahrát...a propadla ;)
Být na chvíli někým jiným.

..a kdo má rád Wikipedii....tak ať si čte.

Stránka se spousty užitečných informací - www.drevarny.cz.

Neméně důležitá stránka s kalendářem akcí www.larp.cz.

  Možná tě bude i zajimat, proč se někde mluví o bitvách a někde o LARPech. Dá se to pochopit dost podobně.
 V LARPu hraješ svojí roli a děláš vše herně potřebné k tomu, aby jsi přežil a mohl hrát dál (případně vyhrát).
 Na bitvě ať už jsi voják, nebo něco jiného, je to hlavně rubačka, kde nemáš tolik možností, jako v LARPu, ale pořád je to fantasy nebo jiný svět, který má své herní pravidla a neocenitelné kouzlo. ;-)
 Jesti se budeš chtít účastnit, tak si vyber akci a doporučuju připravit kostým i zbraně. Prvotní návody, co a jak najdeš níže.

Kostýmy

Co je dobré vědět

Každá akce vyžaduje svůj typ kostýmu podle daného settingu akce. Například těžko by zapadala kápě z Assasins Creed do Tolkienovy středozemě. Proto je nejlepší pro nejvěrohodnější kostým hledat inspiraci přímo u zdroje, z různých obrázků nebo scén. Stejně tak zbraně, výbava, atd.
Tvorba kostýmů se dá rozdělit podle několika jednoduchých principů.

Vše se dá třídit podle zdrojů inspirace a použitých materiálů.

  • LH (living history)

    Dle LH se kostýmy vyrábí přesně z látek a materiálů, podle dobových a dochovaných informací (nejčastěji spisy, dějiny, encyklopedie, učebnice, historické prameny, obrazy atd.) a podle střhihů.
    Doporučené materiály jsou: vlna, len, kožešiny, kůže, samet a jiné materiály, ze kterých se v historii šilo.

  • "LF" (living fantasy)

    Vychází z LH, ale není tak přísně spjato s uplynulou historií lidstva a dává prostor fantazii podle různých tvůrců a předloh (knihy, počítačové hry, a nebo i ti, co jen rádi malují fantasy obrázky). I materiály jsou volnější, dá se šít i už z existujícího civilního oblečení, ovšem nezapomínejte na zakrytí novodobých civilních prvků (zipy, švy, moderní kaspy, moderní okraje atd., protože když před vás nastoupí lajna skřetů v tričkách a teplákách s načerněným obličejem, neohromí vás to tak, jako když budou mít nesymetrické zbroje z kůže, hader a látek, provázků a kroužků nebo jiných plechů a s maskami na obličeji.

Takže i jednoduchý ale autentický kostým je lepší než složitý a propracovaný, ale nezapadající a s rušivými prvky.
Vše podléhá vlastní fantazii a ochotě pracovat na kostýmu. Ale každý ocení to, když dokáže z vašeho kostýmu padnout na zadek, páč je to inspirující.

Dnes je už doba tak pokročilá, že některé kusy oděvů se dají koupit u lidí, které je baví
vyrábět (prošívanice, košile, tuniky, varokoče, kalhoty, bruchy, nohavice, kápě atdatdatd.) Je to většinou jen o domluvě.
I zbroje nebo jejich části se dají koupit u specializovaných výrobců. Kováři, ševci, zbojíři, atd.
Stejně tak i zbraně. Jsou lidé, které je baví vyrábět, nebo se tím dokonce i živí. Stačí si najít toho svého a říct mu, že máte pro něj peníze výměnou za něco, co chcete - pokud to má. Takže jak na to? Nejdůležitější je mít představu, koho (co) vlastně chcete hrát. Pak můžete postupovat podle toho, co už bylo vytvořeno nebo pokud tvoříte něco nového, posutpujte podle vlastní fantazie. Inspirovat se můžete i jednotlivými detaily a na to stačí použít www.google.com . Doporčujeme hledat názvy jak česky, tak anglicky. nebo v jiných mrtvých jazycích. Čím více inspirace najdete v obrázcích, tím z širšího sortimentu můžete vybírat.

Užitečné stránky s návodya tipy na kostým
http://b5a.cz/cze/nadcasove/navody/ Návody z B5A
http://www.kostym.cz/ Stránka s rozsáhlými tipy
http://larp-navody.cz/ Všemožné návody
Když si nebudete vědět rady, existují i na FB skupiny, které sdružují dřevárníky a larpaře jako např:
LARP CZ (skupina všeobecne pro LARPaře)
LARP BAZAR (CZ/SK) (podle názvu bazar)
Bazar "LH" a "KM" vybavení (jiný bazar věcí)

Jak na zbraň

Dřevárny dostaly své jméno podle boje se zbraněmi s dřevěným jádrem (s dřevěnými meči, atd). Časem přibylo obalení a později i měkčení. Dnes už jsou dávno na trhu "pokročilé technologie" a vyrábí se s laminovým (sklolaminovým) jádrem. Je dosti pevné a odoblné, když má správný profil, a dá se na něm jednodušeji dělat latexové měkčení. Oproti tomu dřevo je klasika, a těžší než laminát. Líp simuluje realitu boje. Co zvolíte je na vás. Výroba laminových zbraní je náročná, proto výjde časově, materiálně i finančně levněji si nějakou koupit. Vyrobit dřevěnou zbraň je rychlejší a levnější. Záleží na typu (meč, sekera, kopí, atdatd) a každá z nich už má doporučený postup výroby a povolené délky zbraní se řeší na každé akci zvlášť - povolené délky bývají vypsány předem.

http://b5a.cz/cze/nadcasove/navody/ - návody z B5A
http://larp-navody.cz/ - všemožné návody
Návod na hlavici šípu.